Home BlogFOOD #11 Gotowanie wyraża uczucia! To moje motto!

#11 Gotowanie wyraża uczucia! To moje motto!

by Natalia Gmyrek

Gotowanie, odpowiednio wytłumaczone i przedstawione, może stać się łatwe i przyjemne. Ostatecznie liczy się trud włożony w przygotowanie dania samodzielnie. A podjęty trud determinowany jest emocjami. Chęcią powiedzenia Kocham Cię bliskiej osobie, a może Dziękuję komuś, kto na to zasłużył. Według mnie nie ma lepszej formy wyrażenia tego, co czujemy, niż poprzez jedzenie. Czy samodzielnie przygotowane w domu pierogi dla przyjaciela, albo pyszne maślane ciasteczka od wnuków, nie wyrażają więcej niż słowa? A miłość do siebie? Któż tak pięknie potrafi nas rozpieszczać, jak my sami? Lampką wina do wieczornej kąpieli czy kawałkiem czekoladowego ciasta na poprawę humoru.

Gotowanie to coś więcej!

Tak, wiem! Ja znowu z tym jedzeniem 😀 Ale coś poradzić, kiedy kocham jeść, uwielbiam gotować. Karmienie innych sprawia mi niesamowitą przyjemność. Dla mnie przyrządzanie posiłków to nie tylko wrzucenie składników do gara! To też, a może przede wszystkim troska, miłość, obecność. Kiedy gotuję, robię to z myślą o tej osobie, która będzie jeść. Kiedy kroję, myślę o produkcie, Jak go wykorzystać, aby nic nie zmarnować. Szacunek do produktu jest bardzo ważny. Zrób coś dla natury, a ona zrobi coś dla Ciebie! Często rozmyślam o filozofii ZERO WASTE. Dziś ta nazwa jest szumnie używana, czasem wręcz świechtana. Wykorzystywana przez firmy i koncerny, które z zero waste nie maja zbyt wiele wspólnego. Ale czasem tak bywa, gdy liczy się tylko marketing.

Moje warsztaty kulinarne

Z wielu moich przemyśleń i chęci przebywania z ludźmi, dzielenia się z nimi tym, co sama wiem, powstały prowadzone przeze mnie warsztaty kulinarne. Nie jestem nauczycielem. Chyba nie tak siebie postrzegam. Jestem raczej inicjatorem pewnych zmian, pewnej świadomości, inicjatorem chęci, wiary w Twoje umiejętności. Nigdy nie uważałam, że wiem więcej od innych. Raczej wiem inne rzeczy niż inni. Widzę je inaczej. W warsztatach najbardziej lubię spędzać czas z moimi kursantami. Pić z nimi wino, ciekawić się nimi. Poznawać ich zainteresowania, integrować grupę, śmiać się. A gotuje się samo! Oczywiście tłumacze wszystkie procesy kulinarne, które zachodzą. Każdy wychodzi z przepisami, wiedzą i pełnym brzuszkiem. Ale nie to jest głównym tematem. Gotowanie trzeba zrozumieć. Nie musisz znać wszystkich przepisów świata. Wystarczy, że zrozumiesz i poczujesz pewne procesy i etapy. A ja to bardzo skrupulatnie przemycam na moich warsztatach. Bo gotowanie trzeba czuć sercem, jak smaki czuć na języku. Wszak Gotowanie wyraża uczucia <3

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post. Tylko wspólnie możemy tworzyć ten blog. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Na przykład:

  • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym,
  • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
  • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
  • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie staram się codziennie dodawać nowe treści 🙂

You may also like

Leave a Comment

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Pewnie nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj