fbpx
Home BlogFOTO Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

by Natalia Gmyrek
Jak wybrać fotografa ślubnego

Targi ślubne Wrocław

Byliśmy na tegorocznych styczniowych targach ślubnych. W przyszłym roku powiemy sobie sakramentalne TAK! Nie mogę się doczekać. W tym momencie stoję po obu stronach jednocześnie. Jestem fotografem i jestem Panną Młodą, która szuka fotografa. Wiecie jak to jest, kiedy samemu się czymś zajmujemy, to widzimy szczegóły, których inni nie dostrzegają. Mamy bardzo mocno zdefiniowane oczekiwania. Wiemy, czego chcemy, a czego nie. Przynajmniej ja tak mam. Dlatego tak trudno jest mi wybrać fotografa ślubnego! W tym wpisie powiem wam, czym ja się kieruję i na co zwracam uwagę jednocześnie, jako Panna Młoda, czyli klient, oraz fotograf, czyli dostawca usługi.

Co jest dla mnie ważne przy wyborze fotografa ślubnego?

Atmosfera/ Relacja/ Flow– Wbrew pozorom to właśnie ma dla mnie największe znaczenie. Mój fotograf musi nadawać ze mną na tych samych falach. Nie wyobrażam sobie, aby w tym dniu towarzyszył mi ktoś, z kim nie rozumiem się bez słów. Zanim dojdzie do współpracy muszę nawiązać relacją z tą osobą. Nie będę współpracować z fotografem, z którym wcześniej nie miałam możliwości spotkać się osobiście, lub nie powymieniałam wiadomości, żeby sprawdzić czy myślimy podobnie, czy mamy podobne podejście do tematu. Jeżeli fotograf nie ma na to czasu, cóż! Odpowiedź jest prosta. To nie jest osoba dla mnie.

Energia-W myśl zasady podobne przyciąga podobne, muszę pracować z ludźmi o wysokim poziomie energetycznym. Świetnie czuję się w towarzystwie ekstrawertyków. Mój fotograf musi być kreatywny, zdecydowany, pomysłowy i szybki. Musi być przede wszystkim chętny do wychodzenia poza utarte schematy. Chciałabym współpracować z osobą, która będzie brała pod uwagę moje pomysły i wraz ze mną je realizowała. Zastanów się, jaki typ osobowości do ciebie przemawia. Jaki powinien być twój fotograf. Na targach miałam sposobność rozmawiać z jednym Dj-em. Ponieważ szukamy oprawy muzycznej. Hmmm… porozmawialiśmy chwilę i od razu poczułam, że to zupełnie nie to. Jakoś tak cicho i markotnie nam się komunikowało. Zupełnie bez energii. Nie wierzę, że taka osoba rozkręci moją imprezę. A tu nie ma miejsca na wtopy.

Jak wybrać fotografa ślubnego dla siebie? Sprawdź co proponuje!

Portfolio– Wiem, jakie zdjęcia mi się podobają i czego oczekuję po moim reportażu ślubnym. Sprawdzaj portfolio! Zobacz, czy fotograf, którego bierzesz pod uwagę, realizuje sesje w podobnej stylistyce do pożądanej przez Ciebie. Sprawdź, czy ten fotograf realizował fotorelację z podobnego wydarzenia. Może umów się na sesję narzeczeńską. Dzięki temu wiele zyskasz. Zobaczysz jak się czujesz z wybranym fotografem, sprawdzisz, jakie zdjęcia dla ciebie realizował i to, co najważniejsze! Nawiążesz z nim relację. Sprawdź ofertę swojego fotografa. Często sesja narzeczeńska jest w pakiecie!

• Oferta- Zobacz czy fotograf proponuje produkt fizyczny. Czy oddaje ci zdjęcia w formie elektronicznej czy oferuje wydruki, album, foto książkę. Zależy co lubisz. Mi bardzo bliski jest styl rustykalny. Kocham piękne rzeczy z drewna, bardzo lubię trzymać w rękach ręcznie oprawiane albumy. Takie zdjęcia ogląda się inaczej. Wieczorami, pod kocem, z ciepłą herbatką w rękach takie wspomnienia przywołuje się o wiele milej! Ale to zależy co lubisz.

Lokalizacja– Weź pod uwagę lokalizację twojego fotografa i zestaw ją z lokalizacją wesela. Pamiętaj, że fotograf, który realizuje dla ciebie sesje wyjazdową jest w pracy wiele godzin. Warto pomyśleć dla niego o noclegu. Skoro zależy Ci właśnie na jego zdjęciach, a on sam pochodzi z innego miasta, wypadałoby mu zapewnić nocleg w pobliżu miejsca wesela. Zwłaszcza, jeśli fotografuje do oczepin. Często fotografowie mają to uwzględnione w umowie. Ale uczulam cię na to, jeśli nie mają, to zastanów się. Savoir vivre zawsze w cenie!

Czy argument najniższej ceny jest najważniejszy przy wyborze fotografa ślubnego?

Cena– A jak już o cenie mowa, to zastanów się, który z wymienionych wyżej punktów jest dla ciebie najistotniejszy. Jeżeli każdy inny \ przemawia do ciebie bardziej niż argument najniższej ceny, to nie sugeruj się proszę samą ceną przy wyborze fotografa. Czasami warto dopłacić ciut więcej i dostać w pakiecie zestaw niematerialnych cech fotografa, które sprawiają, że czujecie się w parze idealnie. Rozumiem jednak, że są sytuacje, w których budżet jest ściśle ograniczony. Szukaj wtedy! Nie poprzestawaj na pierwszych propozycjach, szperaj, grzeb i rozmawiaj. To pamiątka na całe życie. Trzeba wybrać mądrze. Wysyłaj zapytania, nawiązuj rozmowy, jeśli włożysz w poszukiwania wysiłek i energię, na pewno będą owocne. Szukajcie, a znajdziecie!

To są podstawowe rzeczy, na które ja zwracam uwagę odpowiadając sobie na pytanie jak wybrać fotografa ślubnego. Jednocześnie rzeczy, które sama mam w ofercie. Dajcie znać, czy są one dla Was pomocne. A może jest coś, czego nie wymieniłam a jest ważne dla Was? Koniecznie dajcie znać!

Nieźle się napracowałam, żeby napisać dla Ciebie ten post. Tylko wspólnie możemy tworzyć ten blog. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Na przykład:

  • Jeśli ten tekst trafia do Ciebie – podziel się nim ze znajomym,
  • Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
  • Polub mój fanpage na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
  • Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie staram się codziennie dodawać nowe treści 🙂

Szukasz fotografa ślubnego? —>Zobacz moje realizacje ślubne!

Chcesz abym zatrzymała w kadrach Ten dzień? –> Zobacz ofertę ślubną 2020.

You may also like

Leave a Comment

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Pewnie nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj

Zapisz się do newslettera

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).